SAKRAMENTY I SAKRAMENTALIA

Sakrament jest to znak widzialny, ustanowiony przez Pana Jezusa, który daje ludziom niewidzialną łaskę Bożą. W Jezusie Chrystusie niewidzialny Bóg stał się nam bliski, dostępny, widzialny. Po wniebowstąpieniu Chrystusa to, „co widzialne było w naszym Zbawicielu przeszło w Sakramenty" (Leon Wielki). Sakramenty uobecniają więc Chrystusa, Jego życie, śmierć i zmartwychwstanie, Jego zbawczą miłość do człowieka, który może tej miłości uwierzyć lub ją odrzucić. Celem Sakramentów jest uświęcenie człowieka.

Sakramenty: Chrztu i Pokuty są na to ustanowione przez Pana Jezusa, by udzielały łaski uświęcającej ludziom, którzy jej dotąd nie mieli, albo, którzy ją utracili przez grzech ciężki. Pozostałe Sakramenty należy przyjmować w stanie łaski uświęcającej czyli bez grzechu ciężkiego.
Trzy Sakramenty, to jest: Chrzest, Bierzmowanie i Kapłaństwo, można przyjąć tylko raz w życiu. Zostawiają one bowiem na duszy przyjmującego znamię, czyli znak niezatarty. Inne Sakramenty nie wyciskają tego znamienia, dlatego można je przyjmować więcej razy w życiu. Przyjęcie każdego Sakramentu wymaga odpowiedniego przygotowania. Im lepiej i gorliwiej przygotowujemy się do przyjęcia Sakramentów, tym obfitsze łaski otrzymamy od Boga. Kto zaś przystępuje do Sakramentów świętych ze świadomością grzechu ciężkiego, nie tylko nie otrzymuje żadnych łask, ale popełnia ciężki grzech świętokradztwa.

SAKRAMENTY

Sakrament Chrztu Świętego

Chrzest święty jest fundamentem całego życia chrześcijańskiego, bramą życia w Duchu (vitae spiritualis ianua) i bramą otwierającą dostęp do innych sakramentów. Przez chrzest zostajemy wyzwoleni od grzechu i odrodzeni jako synowie Boży, stajemy się członkami Chrystusa oraz zostajemy wszczepieni w Kościół i stajemy się uczestnikami jego posłania

Dokumenty potrzebne do otrzymania Chrztu Świętego:

  • odpis aktu urodzenia dziecka z USC,
  • zaświadczenie o ślubie kościelnym rodziców,
  • zaświadczenia z parafii rodziców chrzestnych (jeśli nie są z naszej parafii), że mogą być chrzestnymi.

Sakrament Pokuty

KKK 1422 "Ci zaś, którzy przystępują do sakramentu pokuty, otrzymują od miłosierdzia Bożego przebaczenie zniewagi wyrządzonej Bogu i równocześnie dostępują pojednania z Kościołem, któremu, grzesząc, zadali ranę, a który przyczynia się do ich nawrócenia miłością, przykładem i modlitwą" (Sobór Watykański II, konst. Lumen gentium, 11).

W naszej parafii z sakramentu pokuty można skorzystać podczas każdej Mszy świętej.

Sakrament Eucharystii - I Komunia Święta

Eucharystia jest centrum i szczytem życia Kościoła, ponieważ Chrystus włącza Kościół i wszystkie jego członki do swojej ofiary uwielbienia i dziękczynienia, złożonej raz na zawsze Ojcu na krzyżu. Przez tę ofiarę Chrystus rozlewa laski zbawienia na swoje Ciało, którym jest Kościół. Celebracja Eucharystii obejmuje zawsze: głoszenie słowa Bożego, dziękczynienie składane Bogu Ojcu za wszystkie Jego dobrodziejstwa, a zwłaszcza za dar Jego Syna; konsekrację chleba i wina oraz uczestniczenie w uczcie liturgicznej przez przyjmowanie Ciała i Krwi Pana. Elementy te konstytuują jeden i ten sam akt kultu.

Pierwszą Komunię świętą dziecko przyjmuje w swojej parafii (nie w parafii nauki). Przygotowanie do przyjęcia tego sakramentu również odbywa się w parafii.

Dzieci przystępują do Pierwszej Komunii św. w klasie III szkoły podstawowej.

Gdyby jakieś starsze dziecko nie przystąpiło jeszcze do I Komunii św., rodzice powinni się zgłosić do przygotowującego dzieci do przyjęcia tego sakramentu.

Dokumenty potrzebne:

- metryka chrztu dziecka

- zaświadczenie o ukończeniu przygotowania do przyjęcia Pierwszej Spowiedzi i Komunii Świętej

Sakrament Bierzmowania

Przez sakrament bierzmowania (ochrzczeni) jeszcze ściślej wiążą się z Kościołem, otrzymują szczególną moc Ducha Świętego i w ten sposób jeszcze mocniej zobowiązani są, jako prawdziwi świadkowie Chrystusa, do szerzenia wiary słowem i uczynkiem oraz do bronienia jej.

Przygotowanie do Sakramentu Bierzmowania

W I i II roku formacji (VI i VII klasa) kandydaci do bierzmowania uczestniczą aktywnie w  życiu religijnym parafii. Ponadto spotykają się raz w miesiącu.

W III roku formacji (III klasa gimnazjum i VIII szkoły podstawowej) obowiązują kandydatów do bierzmowania następujące praktyki religijne:

Udział w Mszy św. w każdą niedzielę – Eucharystia w każdą niedzielę oraz wszystkie święta nakazane wynika z treści pierwszego Przykazania Kościelnego: „W niedziele i święta nakazane uczestniczyć we Mszy św. oraz powstrzymać się od prac niekoniecznych”.
Przystępowanie do Sakramentu Pokuty (spowiedź) raz w miesiącu. (Należy jednak pamiętać, że do ważności spowiedzi konieczne jest wypełnienie pięciu warunków Sakramentu Pokuty: rachunek sumienia, żal za grzechy, postanowienie poprawy, szczera spowiedź, zadośćuczynienie).
Udział w Nabożeństwach: Różańcowym w październiku i Majowym z frekwencją nie mniejszą niż 2/3.

Udział w Nabożeństwach Drogi Krzyżowej w Wielkim Poście.

Ponadto:

Udział we wspólnych spotkaniach formacyjnych w świątyni parafialnej:

Przypominamy, że przygotowanie do sakramentu bierzmowania odbywa się w parafii w której się mieszka. Dotyczy to klas od I do III. Młodzież powinna zapisać swoją chęć uczestniczenia w tych spotkaniach. OBECNOŚĆ JEST WARUNKIEM OTRZYMANIA SAKRAMENTU!

Proszę nie zapomnieć także o:

  • Udziale w Rekolekcjach Adwentowych.
  • Udziale w Rekolekcjach Wielkopostnych.
  • Udziale w Nabożeństwach Triduum Paschalnego – uczniowie klas trzecich uczestniczą w całości, klas I i II przynajmniej w jednym wybranym przez siebie dniu.

UWAGA!

Uczniowie klas III  potwierdzą udział w wymienionych wyżej praktykach podpisami w specjalnej książeczce, którą należy przedstawić przygotowującym przed przyjęciem sakramentu bierzmowania. Książeczki w zakrystii.

Ponadto należy pamiętać:

  • Osoby ochrzczone poza parafią muszą przedstawić katechecie świadectwo chrztu.
  • Osoby spoza gimnazjum – zaświadczenie o pozytywnie zdanym egzaminie przed Bierzmowaniem.
  • Udział w praktykach, potwierdzonych wpisem do dzienniczka bierzmowanego.

Sakrament Małżeństwa

Sakrament Małżeństwa

Sakrament małżeństwa jest znakiem związku Chrystusa i Kościoła. Udziela on małżonkom łaski miłowania się wzajemnie tą miłością, jaką Chrystus umiłował Kościół. Łaska sakramentu udoskonala zatem ludzką miłość małżonków, umacnia ich nierozerwalną jedność i uświęca ich na drodze do życia wiecznego

Formalności związane ze ślubem załatwiane są w dwóch etapach:

Etap I

Narzeczeni zgłaszają się 2 lub 3 miesiące przed planowanym terminem ślubu. Datę i godzinę można ustalić wcześniej.

Dokumenty:

  • dokumenty konkordatowe z USC (ważne 3 miesiące)
  • metryki chrztu do ślubu z parafii chrztu (ważne 6 miesięcy)
  • świadectwa ukończenia katechezy przedmałżeńskiej i udziału w 2 rozmowach w Poradnictwie Rodzinnym
  • zaświadczenie o ukończeniu dnia skupienia dla narzeczonych

Etap II

Narzeczeni zgłaszają się 3 tygodnie przed terminem ślubu celem spisania protokołu przedmałżeńskiego.

Dokumenty:

  • zaświadczenie o wygłoszonych zapowiedziach w innej parafii,
  • dane personalne świadków ślubu (imię, nazwisko, wiek oraz dokładny adres).

 

Muzyka na ślubie

Uroczystość zaślubin w kościele katolickim jest bardzo ważnym wydarzeniem w życiu każdego chrześcijanina. W związku z tym ważne jest też, aby muzyka kościelna wykonywana w trakcie liturgii Mszy św. ślubnej była dobrana w sposób godny powagi i rangi uroczystości.

Niejednokrotnie przyszli nowożeńcy starając się zatrudniać pewne zespoły bądź pojedynczych muzyków do oprawy liturgii w kościele nie zdają sobie sprawy, że w czasie odprawianej Eucharystii obowiązują zasady doboru pieśni kościelnej bądź muzyki sakralnej, które ściśle reguluje Sobór Watykański II. Osoby zainteresowane zawarciem związku małżeńskiego, którzy mają upodobania i oczekiwania odnośnie własnego ślubu, związane z wykonywaniem pewnych utworów na skrzypcach, trąbce czy też innych instrumentach nie wiedzą, że organy naszej parafii posiadają pełny zakres głosów instrumentów wcześniej wymienionych i doskonale w swoim brzmieniu odzwierciedlają barwy wielu dźwięków.

Organista i jednocześnie osoba odpowiedzialna w naszej parafii za oprawę muzyki w czasie liturgii mszy świętej proponuje spotkanie aby omówić i ustalić repertuar muzyczny w czasie liturgii Mszy św. na Państwa zaślubinach. Wcześniejsze spotkanie ze mną na chórze, przy organach pozwoli na wysłuchanie konkretnych utworów bądź pieśni w celu zorientowania się czy dana muzyka spełnia Państwa oczekiwania

Jeżeli natomiast oczekiwania Państwa są odmienne od moich propozycji to mogę obiecać, że nie będę czynił żadnych przeszkód przy wynajmowaniu zespołów czy muzyków o ile będzie to omówione z ks. Proboszczem i będzie zgodne z zasadami liturgii muzyki kościelnej.

Warto zauważyć, że propozycje dla państwa mogą być różne i uwzględniają kalendarz liturgiczny na dzień Państwa ślubu.

Sakrament chorych

Kościół sprawując duszpasterstwo chorych spełnia polecenie Pana Jezusa, by troszczyć się o chorych. Troskę tę okazuje Kościół nie tylko odwiedzając chorych, lecz także podnosząc ich na duchu przez sakrament namaszczenia. Czyni to w czasie trwania choroby oraz wtedy, gdy chorzy znajdują się w niebezpieczeństwie śmierci.

To sakrament dający chorym moc i odwagę oraz łaskę chrześcijańskiego przyjmowania i przeżywania choroby.

Kościół – na wzór swojego Mistrza Jezusa Chrystusa - od samego początku otaczał szczególną opieką modlitewną wszystkich chorych i spieszył im z posługą sakramentalną. Wśród najważniejszych „skutków” Sakramentu Namaszczenia Chorych, Katechizm Kościoła Katolickiego wymienia:  
• łaskę umocnienia, pokoju i odwagi, by przezwyciężyć trudności związane ze stanem ciężkiej choroby lub niedołęstwem starości; 
• odnowienie ufności i wiary w Boga oraz umocnienie przeciw pokusom złego ducha, przeciw pokusie zniechęcenia i trwogi przed śmiercią; 
• uzdrowienie duszy oraz ciała, jeśli taka jest wola Boża; 
• odpuszczenie grzechów;  
• otrzymanie siły i daru głębszego zjednoczenia z męką Chrystusa; 
• przygotowanie na przejście do życia wiecznego.

Kiedy przyjmuje się ten sakrament?

Odpowiednia pora na przyjęcie tego sakramentu jest już wówczas, gdy wiernym zaczyna grozić niebezpieczeństwo śmierci z powodu choroby lub starości. 

Ponadto Katechizm Kościoła Katolickiego zachęca do przyjęcia sakramentu namaszczenia chorych przed każdą trudną operacją, a także wszystkie osoby starsze, u których pogłębia się słabość.

Sakrament namaszczenia chorych można przyjąć wiele razy. Powinniśmy korzystać z niego zawsze, ilekroć np. pogarsza się nasz stan zdrowia (chodzi o poważną chorobę). 

Namaszczenie chorych NIE JEST więc sakramentem przeznaczonym TYLKO dla tych, którzy znajdują się w ostatecznym niebezpieczeństwie utraty życia.

W naszej parafii kapłani odwiedzają chorych w każdy pierwszy piątek miesiąca. Udają się oni z posługą sakramentalną: spowiedzią i Komunią Świętą.

W razie potrzeby można jednak wezwać kapłana o każdej porze 
(telefonicznie lub najlepiej osobiście). 

Przed przyjściem kapłana do domu przygotowujemy: 
stół nakryty białym obrusem, na którym stawiamy krzyż,
 świece, poświęconą wodę i watę.

Dobrze by było, gdyby cała rodzina uczestniczyła w tym sakramencie, włączając się w modlitwę Kościoła.

Do istoty tego sakramentu należy namaszczenie czoła i rąk chorego, z towarzyszącą modlitwą o specjalną łaskę płynącą z tego sakramentu. 

Choruje ktoś wśród was? Niech sprowadzi kapłanów Kościoła, by się modlili nad nim i namaścili go olejem w imię Pana. A modlitwa pełna wiary będzie dla chorego ratunkiem i Pan go podźwignie, a jeśliby popełnił grzechy, będą mu odpuszczone (Jk 5, 14-15).

Przez święte chorych namaszczenie i modlitwę kapłanów cały Kościół poleca chorych cierpiącemu i uwielbionemu Panu, aby ich podźwignął i zbawił; a nadto zachęca ich, aby łącząc się dobrowolnie z męką i śmiercią Chrystusa, przysparzali dobra Ludowi Bożemu (KKK nr 1499).

Pogrzeb katolicki

Żegnając zmarłego, Kościół "poleca go Bogu". Jest to "ostatnie pożegnanie, jakie wspólnota chrześcijańska oddaje swemu członkowi, zanim jego ciało będzie wyniesione i pogrzebane"

Wymagane dokumenty:

  • akt zgonu
  • zaświadczenie o udzieleniu sakramentu chorych i wiatyku (Komunii świętej), jeśli zgon nastąpił poza parafią lub w szpitalu (wystawia je kapelan szpitala)
  • zgoda własnej parafii, jeśli pogrzeb odbywa się na terenie innej parafii.
  • informacja z cmentarza o terminie pogrzebu
TOP